Güncel

Nuri Okutan’dan tartışılacak ifadeler

Nuri Okutan’dan tartışılacak ifadeler

İyi Parti Divan Kurulu’ndaki görevi sona eren Nuri Okutan, merkez parti olabilmek için bundan sonra söylemlerde ve faaliyetlerde değişim yaşanacağını savundu.

İyi Parti Başkanlık Divanı’nda kapsamlı değişiklik gerçekleşti. Yavuz Ağıralioğlu, Berna Sukas, Arzu Önşen, Ayşe Sibel Ömeroğlu ve Nuri Okutan gibi isimlere yeni Başkanlık Divanı’nda görev verilmedi. Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın ise Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına getirilirken, teşkilat doğrudan Meral Akşener’e bağlandı. İYİ Parti’deki değişiklik öncesi Milli Politikalar Başkanlığını yürüten Nuri Okutan yaşanan değişiklikle ilgili Odatv’ye konuştu. Nuri Okutan, “Böyle bir değişiklik bekleniyordu. Bize de değişiklik açıklanmadan önce söylendi. Bu değişiklik İYİ Parti’nin merkeze oturması için gerekliydi. O yüzden bu değişikliği önemsiyorum. Bu yeni değişiklikte bana da görev verilmedi. Bu bir bayrak yarışıdır. Ben İYİ Parti’nin başarısı için partimde siyasi faaliyetlerime devam edeceğim. Partimin bu kararına da saygılıyım” dedi. “SÖYLEM DEĞİŞİKLİĞİ OLACAK” Bu değişikliğin sonrası söylem açısından değişiklikler olacağını belirten Nuri Okutan, “İYİ Parti kurulduğu günden bu yana tam istediğimiz konuma gelememişti. Bunu merkez parti olması açısından söylüyorum. Bu değişiklikten sonra hem söylem hem de faaliyetler açısından partimizde bir değişim yaşanacağını düşünüyorum” diye konuştu.

“HDP’NİN BAZI SÖYLEMLERİ KABUL EDİLEBİLİR” “Bu söylem değişikliğinde HDP’ye karşı da bir değişiklik olacak mı?” sorusuna ise Nuri Okutan şöyle cevap verdi: “Bir merkez partinin söylemi nasıl olması gerekiyorsa HDP konusunda da öyle olacaktır. HDP siyasi bir parti. Hukuki olarak İYİ Parti nasıl bir partiyse, HDP de öyle. HDP’nin yargıyı ilgilendiren faaliyetlerinde zaten yargı gerekli işlemleri yapıyor. O yargının işi… HDP’nin bazı söylemleri kabul edilebilir. Ama bu her söylemine katılıyoruz anlamına gelmez. PKK ile olan ilişkisi, Öcalan ile ilişkisi, bunu ne ben ne de İYİ Parti kabul etmiyor, etmeyeceğiz de. Partilerin meşruiyeti millettir. Başka yerlerden meşruiyet aranmamalılar. HDP de meşruiyetini milletten almalı, aramalı. Kandil’den veya İmralı’dan değil. Biz etnisiteyi, dini temel alan bir siyaset anlayışı yerine hizmeti temel alan, cumhuriyet ve Atatürk ilke ve inkılaplarını savunan bir siyaset izleyeceğiz. Merkez parti olmak da bunu gerektiriyor.” “MHP İLE YARIŞMAYACAK” Bu yeni süreçte İyi Parti’nin MHP ile yarışan bir parti olmayacağını da vurgulayan Nuri Okutan, şunları söyledi: “MHP benim ve İYİ Parti’deki birçok arkadaşımızın mazisi. Ama İYİ Parti’de herkes MHP’den gelmiyor. Bu değişikliklerle beraber MHP’ye cevap vermek zorunda kalan, oradan gelen ithamlara karşı cevap vermekle meşgul olan kısır bir laf tartışmasının da biteceğini düşünüyorum. MHP ile yarışan bir İYİ Parti yerine, merkeze sağlam adımlarla yerleşen bir İyi Parti göreceğimizi umut ediyorum.”

Kaynak: ciddigazete.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL